Z czego korzystać przygotowując się do matury?

Zaufaj sprawdzonym wydawnictwom

Będąc w klasie maturalnej, wielu uczniów zastanawia się, jakie materiały będą najlepsze, żeby dobrze przygotować się do egzaminów. Jeżeli nie wiemy jakie podręczniki, repetytoria lub vademecum będą odpowiednie, postawmy na sprawdzone wydawnictwa, które posiadają pozycje dedykowane maturzystom. Dobrym przykładem może być repetytorium maturalne Longman, które zawiera przejrzyście opracowane zagadnienia, niezbędne na egzaminie maturalnym. Kiedy już podejmiesz decyzję, jakie przedmioty chcesz zdawać na maturze, kup odpowiednie repetytoria i vademecum. A następnie opracuj plan, w jaki sposób będziesz się uczyć i powtarzać przerobiony materiał.

Dobry plan – klucz do sukcesu

Przygotowanie się do matury jest przedsięwzięciem długoterminowym. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie go. Dzięki temu będziemy wiedzieli, w jakim tempie powinniśmy przerabiać materiał, żeby na pewno zdążyć do maja. Oczywiście, nie warto planować co do przysłowiowej minuty, ponieważ życie lubi zaskakiwać i może się okazać, że nie będziemy w stanie dokładnie trzymać się wyznaczonego przez siebie planu. W takim razie, w jaki sposób rozplanować sobie maturalne powtórki?

Warto zacząć od zakupu dobrych repetytoriów. W tej roli doskonale sprawdzi się np. repetytorium maturalne Longman, które pomoże nam w podzieleniu materiału. Ustal, ile tematów zawierają repetytoria z poszczególnych przedmiotów. Sprawdź, ile dni zostało ci do matur z poszczególnych przedmiotów. Następnie podziel materiał tak, żeby zdążyć go dwa-trzy razy przerobić. Uwzględniając, że możesz być chory lub po prostu zmęczony lub zajęty innymi sprawami. Po ustaleniu wstępnego planu, czas na stworzenie dokładniejszego planu.

Rozpisz sobie, w jaki sposób planujesz się uczyć. Uwzględnij w swoich planach zarówno uczenie się teorii, jak i robienie zadań. Postaraj się zachować równowagę między uczeniem się teorii, a rozwiązywaniem zadań. Pierwsza metoda pozwoli ci na opanowanie materiału, druga pozwoli go przećwiczyć. Dzięki temu, z pewnością poczujesz się lepiej przygotowany do egzaminu dojrzałości.

Pracuj twórczo!


Oprócz korzystania z gotowych materiałów, warto spróbować tworzyć własne. Mogą to być notatki (również w formie głosowej), mapy myśli, kolaże, schematy lub komiksy. Wszystko, co tylko przyjdzie ci do głowy. Podczas wykonywania takich materiałów, będziesz przy okazji zapamiętywał różne informacje. Możesz też spróbować uczyć się w grupie. Nauka ze znajomymi potrafi być świetnym sposobem nie tylko na zmotywowanie się do uczenia, ale również sposobem na poprawienie sobie humoru i relaks. Należy tylko uważać, żeby podczas grupowego uczenia się, nie zapomnieć się… uczyć.

School obraz autorstwa drobotdean - www.freepik.com